רגע לפני הרכישה בדוק זאת בעצמך

החלטת לרכוש מכונית? ראשית, מזל טוב. אין ספק שזהו צעד משמעותי בחיים שלכם, וכזה שישפיע על היבטים רבים בהם. אלא שכיאה לרכישה בסדר גודל שכזה, אתם גם חוששים. הרצון הברור שלכם הוא להיות בטוחים שהרכב שאתם קונים אינו כולל בתוכו הפתעות לא נעימות – ובייחוד שזהו רכב יד שנייה. אילו בדיקות יש לבצע טרם הרכישה?

הבדיקה הטכנית

בדרך כלל, כשמדברים על בדיקת רכב לפני קניה, מתכוונים בעיקר לבחינה מדוקדקת של רמת התקינות של הרכב. הדברים אמורים לגבי כל אחד מההיבטים הבאים:

  • מראה חיצוני – יש לבדוק שצבע הרכב אחיד, ושאין בו סימני חלודה, שריטות או סדקים שונים. כל אלה, כמובן, משפיעים על המחיר, ועלולים להעיד על בלאי.
  • מנוע הרכב – יש לוודא כי המנוע לא משמיע רעשים חזקים מדי, שעלולים להעיד על התיישנותו.
  • פנים הרכב – כאן, יש לבחון את תקינות לוח השעונים, הריפוד ברכב, המושבים וכן הלאה.

אלו הן בדיקות שתוכל לבצע, במידה זו או אחרת, בכוחות עצמך. אלא שהבחינה רחוקה מלהסתכם בכך. מכוני הבדיקה והרישוי, כמו גם מוסכים שונים, נכנסים לתמונה כמעט בכל המקרים. הם הגורם היחידי שמוסמך לבדוק את שילדת הרכב, והם יבצעו גם בדיקות אחרות בנוגע למערכת הבלמים, ידית ההילוכים וכן הלאה. כל תקלה שנמצאת, ובייחוד כזו שלא דווח עליה, מהווה עילה להוזלה משמעותית של העסקה, או לחילופין להטלת אחריות התיקונים על מוכר המכונית.

קווים לדמותו של המוכר

כאשר רוכשים רכב ישירות מהיבואן, ניתן להיות בטוחים, במאת האחוזים, מי עומד מאחורי המכירה. במקרה של רכב מיד שניה, המצב אינו כה פשוט, ולו מכיוון שלא מכירים את הגורם המוכר. על מנת למנוע אי נעימות רבה, בין השאר ביחס לרישום הרכב על שמך, רצוי שתבצע מספר בדיקות בסיסיות. ראשית, יש לשוחח עם בעל הרכב (ועימו בלבד), ולראות האם אכן הוא האדם שמספר תעודת הזהות שלו רשום ברישיון הרכב.

את אותן בדיקות יש לבצע גם בכל הנוגע לרישיון הרכב עצמו. ברישיון, מופיע מידע על הבעלות של הרכב: ברור שרכב המוצג כיד שנייה, אך כפועל הוא יד שלישית, מציב את הרוכש בפני מצב בעייתית. חשוב לבדוק גם את מקור הרכב, לראות האם אכן הרישיון מתייחס לאותו דגם ושנת ייצור, וכמובן – את תאריכי הטסטים.

מה עם נסיעת המבחן?

כאשר רוכשים רכב, עם או בלי קשר לבדיקות האחרות, מומלץ מאד שלא לוותר על נסיעת המבחן. היא תאפשר לראות לא רק כיצד הרכב מגיב, אלא גם האם הנהיגה בו אכן נוחה לנהג הספציפי. נהגים רבים יכולים להעיד כי כבר לאחר מספר דקות של ישיבה מאחורי ההגה, הם ידעו כי הרכב בנסיעת המבחן יירכש על ידם. לעומתם, אחרים הבינו ש"זה לא זה", ועברו לבדוק רכב אחר. מכיוון שרכישת רכב היא גם צעד אמוציונלי, מומלץ לתת משקל לתחושות האישיות של הנהג.

קבלת ייעוץ / הצעת מחיר או שירות לקוחות :

השאירו פרטים ונציג שלנו יחזור אליך

באנר קפה במוסך מורשה בפתח תקווה

בדיקת הרכב לפני טסט >

הכן רכבך לטסט ובצע בדיקות מוכנות כללית לקראת הגעתך למכון הרישוי