כיצד להתאים רכבים לנכים

ציבור הנכים בישראל הוא גדול ומשמעותי, ויש לא מעט נכים שלא מוותרים על התענוג והנוחות של נהיגה ברכב. לשם כך יש להתאים לכל נכה את הרכב שיתאים לו באופן ספציפי, על מנת שיוכל לנהוג בו באופן נוח ובטיחותי. אך כיצד עושים זאת? כיצד מתאימים רכבים לנכים בצורה הטובה ביותר? יש בישראל לא מעט חברות העוסקות בתחום חשוב זה. בכתבה זו נפרט מעט על אודות התחום החשוב והמאוד רלוונטי לציבור גדול בישראל.

התאמת רכבים לנכים – נקודות מרכזיות

על מנת שנכה יוכל לעלות לרכב בבטחה ולנהוג בו ללא כל חשש, יש להתאים אותו באופן ספציפי לאדם הנהוג עליו. לשם כך יש לשים לב לכמה דגשים חשובים. בראש ובראשונה המעבר מכיסא הגלגלים (אם ישנו כזו) לרכב חייב להיות נוח ויעיל. האביזר המסייע בכך נקרא מרימון (מכיוון שהוא מסייע בהרמה של הנכה מכיסא הגלגלים לכיסא הנהג), ויש לדאוג שהוא יתאים באופן מושלם. בנוסף, חשוב להתקין את כל האבזרים המיוחדים המתאימים לרכב של נכה, על מנת שאלה יסייעו לנכה לנהוג ברכב ולתפקד בו בצורה מיטבית. יש לא מעט אביזרים שכאלה, למשל כפתורי שליטה מיוחדים על ההגה, מנגנוני גז-ברקס, כסאות מיוחדים (ההופכים לכיסאות גלגלים), אביזרים מיוחדים להכנסת כיסא גלגלים לרכב ועוד. אביזרים נוספים שיש לדאוג להם הם, בין היתר – אמצעי אחסון לכיסאות הגלגלים, אביזרי עיגון מגוונים, נועלים לכיסאות ועוד. חשוב כמובן להתאים את האביזרים בהתאם לנכות הספציפית של הנהג, ומעבר לכל אלה, חשוב להתחשב גם בעיסוק של הנכה. לאנשי עסקים יש צרכים שונים מאשר לאנשי פרסום למשל. אנשי ונשות עסקים נוסעים לעיתים מרחקים גדולים ברחבי הארץ, ויש לתת על כך דגש בכל הקשור לאבזור. עורכי דין לעומת זאת מגיעים לא מעט לבתי משפט והצרכים של מורים נכים הם שונים. לכן, מעבר לאבזור המתאים לנכות הספציפית של הנהג, יש להתחשב גם בתחום העיסוק שלו ובכל מה שכרוך בתחום עיסוק זה.

מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום!

התאמת רכב לנכה איננה עניין של מה בכך, ולכן מומלץ מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע המתמחים בתחום מורכב זה. ישנן בישראל מספר חברות העוסקות בתחום זה, וניתן לקבל מהן ייעוץ מקצועי באשר לאפשרויות של כל אדם. מומלץ לקבוע פגישה מסודרת בה יספר הנכה לאיש המקצוע על אודות הצרכים שלו והרצונות שלו, וכך יהיה ניתן לבצע את התאמת הרכב לנכה בצורה הטובה ביותר האפשרית. חשוב לשים לב גם לפן הכלכלי של העניין. רכבים המותאמים באופן אישי לנכים עולים לא מעט, וככל שמוסיפים יותר אביזרים, כך המחיר יעלה. לכן, מומלץ לקבוע מראש מהו התקציב העומד לרשותכם, ורק לאחר מכן לקבוע מהו האבזור האפשרי במסגרת תקציב זה. סקר שוק מקיף יעזור לכם מאוד על מנת לחסוך ולצמצם עלויות.

לסיכום, התאמה מושלמת של רכב לנכה היא עניין מורכב ויש להשאיר אותה לאנשי המקצוע המתמחים בכך. יש לתת את כל תשומת הלב הראויה לצרכים של הנכה, למקצוע שלו, לכמות הנסיעות שלו וכמובן גם לסוג הנכות. המטרה היא אחרי הכל שהנכה יוכל לנהוג ברכב באופן עצמאי לגמרי, ממש כמו כל אדם אחר ללא מוגבלות. וכמובן – אסור לשכוח את כל העניין הבטיחותי ולכן יש לוודא בצורה הברורה ביותר כי האביזרים שהוספתם לרכב עומדים בכל הדרישות הבטיחותיות על פי החוק ובכל תווי התקן הרלוונטיים!

קבלת ייעוץ / הצעת מחיר או שירות לקוחות :

השאירו פרטים ונציג שלנו יחזור אליך

באנר קפה במוסך מורשה בפתח תקווה

בדיקת הרכב לפני טסט >

הכן רכבך לטסט ובצע בדיקות מוכנות כללית לקראת הגעתך למכון הרישוי