תפקידו של גל ארכובה במנועי בוכנה

תפקידו של גל ארכובה במנועי בוכנה

גל הארכובה הינו חלק מרכזי ביותר בסוגים שונים של מנועים המבוססים על בוכנות. מכיוון שעליו לעמוד בעומסים כבדים, במיוחד במנועים שמגיעים למהירות סיבוב גבוהה, הוא יהיה עשוי בדרך כלל מחומרים חזקים ועמידים.

ההיסטוריה של גל הארכובה נמשכת לאחור עד לימי האימפריה הרומית ואף מעבר לה. דגמים שונים של כננות וארכובות עשויות עץ או מתכת שימשו במבנים שונים ובמכונות שונות כגון תחנות קמח, שהמירו את אנרגיית המים או הרוח לאנרגיית עבודה. גם לגל הארכובה המודרני תפקיד חשוב בהמרת האנרגיה שמיוצרת בשריפת דלקים שונים לאנרגיית עבודה שמאפשרת למנוע לעשות את המוטל עליו באפקטיביות.

המרת התנועה הקווית

מנועים רבים, כגון כאלה שנמצאים במכוניות או בגנראטורים שפועלים על דלק נוזלי, גז או חשמל, מבוססים על בוכנות. במנוע בנזין, למשל, אספקת הכוח המביאה להנעת הרכב קדימה נוצרת באופן ישיר על ידי בוכנות מנוע שמספרן תלוי בדגם הרכב. האתגר של מנוע בוכנתי הוא להמיר את התנועה של הבוכנה (או הבוכנות) שנעות מלמעלה למטה לכדי תנועה סיבובית שתוכל להניע את גלגלי המכונית ועל ידי כך לאפשר את תנועת הרכב. המרה פיזיקלית זו של תנועה, המכונה מעבר מתנועה קווית לתנועה סיבובית, נעשית על ידי גל הארכובה. הדבר מתבצע באמצעות חיבורן של הבוכנות לגל הארכובה על ידי מיסבים, ובמקביל – חיבורו של גל הארכובה לגלגל התנופה.

חלק חזק ומסיבי

בסוגים שונים של מנועים ניתן למצוא גלי ארכובה בגדלים שונים ובתצורות שונות מעט. הדבר נובע לא רק ממספר הבוכנות אלא גם ממהירות העבודה של המנוע. לצד כאלה שעשויים יציקה אחת, ישנם אחרים שבנויים מכמה יחידות נפרדות.

במקרים רבים צפוי גל הארכובה לעמוד בלחצים גבוהים במיוחד במהלך עבודת המנוע. מסיבה זו, חלק חשוב זה של המנוע עשוי ממתכות חזקות באופן מיוחד. בין אם מדובר בחלק שנמצא במנוע של מכונית משפחתית ובין אם מדובר בהתקן שמצוי במכונית מהירה או במשאית, בתחום התחבורה מגיע גל הארכובה למהירויות גבוהות מאוד ועל כן עליו לעמוד בפני כוחות חזקים שעשויים להביא לכיפופים, עיוותים או סדקים. לכן, על פי רוב יהיו גלי הארכובה עשויים יציקת ברזל או סגסוגת פלדה חזקה יותר.

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחותמועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !