תפקידה של מערכת קירור מנוע

תפקידה של מערכת קירור מנוע

בכל פעם שמישהו מניע את מכוניתו בבוקר ונוסע לעבודה מפיק המנוע של הרכב אנרגיה בכמות רבה. אנרגיה זו, שמקורה בחומר בעירה כגון בנזין או סולר, היא זו המאפשרת את תנועת המכונית. חלק מהאנרגיה המיוצרת במנוע נועד להניע את הבוכנות שתנועתן מתורגמת לתנועת הגלגלים. למרבה הצער, חלק גדול מהאנרגיה הולך לאיבוד בתהליך של פליטת חום. אפילו במנועים היעילים ביותר, כמות החום שמפיק המנוע גבוהה ביותר ועל מנת למנוע נזק בלתי הפיך למנוע יש צורך במערכת קירור מיוחדת.

מערכת הקירור המודרנית

בעבר נהוג היה לעשות שימוש במערכת קירור המבוססת על אוויר. תפקודה של מערכת זו נשען על אספקה של אוויר קר שזרם בצלעות קירור מיוחדות. עם הזמן, רגליה של מערכת קירור האוויר נדחקו ואת מקומה תפסו מערכות קירור יעילות הרבה יותר. כאן, הקירור לא מתבצע באמצעות אוויר כי אם באמצעות נוזל קירור מיוחד שמבוסס על פי רוב על מים מזוקקים בתוספת חומרים נוספים שתפקידם לשמור על המנוע מפני בלאי וקורטזיה. לב ליבה של מערכת הקירור המודרנית הוא הרדיאטור, רכיב המכונה בעברית מקרן.

קירור יעיל

יעילותו של הרדיאטור נובעת ראשית לכל מקיומן של צלעות קירור וצינורות מפותלים שנועדו ליצור שטח פנים גדול. שטח פנים זה מאפשר יותר זרימה של נוזל הקירור מה שמשפר את הורדת הטמפרטורה במידה והיא מטפסת לגבהים מסוכנים. חשוב לדעת שתקלה ברדיאטור או בחלקים אחרים של מערכת הקירור עלולה לגרום למנוע נזק בלתי הפיך. עם העלייה בטמפרטורה עשויים חלקים שונים של המנוע להתרחב ולהתעוות, תהליך טבעי שמתרחש בטמפרטורות גבוהות. התרחבות זו עלולה לפגוע ביעילות עבודת המנוע ובמקרים מסוימים אף להרוס אותו לחלוטין. מסיבה זו, חיוני להקפיד על תקינות מושלמת של חלקי מערכת הקירור, הצינורות המובילים את נוזלי הקירור והרדיאטור.

על מנת לבצע את עבודתו משתמש הרדיאטור במשאבה שתפקידה להסיע את נוזל הקירור לאורך הצינורות. בנוסף, בחלק מדגמי המכוניות נעשה שימוש גם במאוורר הפועל על חשמל, שתפקידו לסייע בקירור המים במידה וחיישן מגלה שהחום עלה יתר על המידה.

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !