רפידות בלמים

רפידות בלמים

כל כלי רכב מתוכנן ומיוצר על מנת שיוכל לנוע באופן מיטבי. בין אם מדובר באופניים, באופנוע, במכונית או במשאית – כולם יכולים לנסוע במהירויות שונות ולעיתים גבוהות מאוד, בהתאם לכוח המנוע ולמאפיינים שונים נוספים. אחד האתגרים העומדים בפני מתכנני כלי הרכב הוא לאפשר להם לעצור במהירות הגדולה ביותר האפשרית ברגע שהנהג מעוניין בכך. במידה והעצירה לא תהיה די יעילה ומהירה, עלולות להתרחש תאונות ולהביא לאסון. בדיוק לשם כך קיימת מערכת הבלמים, שאחד ממרכיביה החשובים הוא רפידת הבלם.

הסוד הוא בחיכוך

רפידות בלמים נועדו להשתתף בעצירה של כלי הרכב ברגע שבו הנהג לוחץ על דוושת הבלם. בשלב זה, שבו נדרשת העצירה, הרפידות סופגות את אנרגיית התנועה של הגלגל ומביאות להאטה ולבסוף לעצירה מוחלטת. הרפידות, שיכולות להיות עשויות מחומרים שונים, חייבות להיות עמידות מאוד שכן העומסים המוטלים עליהם גדולים מאוד. למרות עמידותן הרבה, לא קיים, נכון להיום, חומר עמיד דיו ולכן יש להחליפן מעת לעת בחדשות. אם לא עושים זאת בזמן, יעילות הבלם תרד ולבסוף תגיע לרמה מסוכנת.

בעבר נהוג היה לייצר סוגים שונים של רפידות מאזבסט. מכיוון שבמהלך העצירה נשחקות הרפידות ומביאות ליצירת אבק, הגילוי שמדובר בחומר המזיק לבריאות הביא לכך שנדרש שימוש בחומרים אחרים. כיום מרבית הרפידות עשויות ממתכות שונות ולעיתים גם מחומרים קראמיים מתקדמים.

מתי מחליפים

למרות שיצרני הרכב ממליצים לעשות שימוש ברפידות בלם מקוריות, בפועל לא תמיד זה קורה. כמו במקרים רבים אחדים, בעת טיפולים תקופתיים או אחרים במוסך, מציעים לבעל הרכב לעשות שימוש בחלקים מקוריים או בחלקים שאינם כאלה, לפי בחירתו.

השפעתן של רפידות שאינן מקורית יכולה להתבטא בהשמעת קולות שונים כגון צפצופים ברגע שנעשה שימוש בדוושת הבלם. מסיבה זו (וגם מסיבות נוספות), רעשים שונים אינם מהווים אינדיקציה מספקת לצורך בהחלפת רפידות שחוקות. מתי, אם כן, יודעים שצריך להחליף את הרפידות? הדרך הטובה ביותר לדעת שיש בכך צורך, היא כאשר מרגישים ירידה בכושר העצירה או במהלך טיפולים תקופתיים. אחרת, ניתן לגלות זאת רק באמצעות בדיקה במוסך.

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !