פעולתו של קרבורטור במנועים ישנים

פעולתו של קרבורטור במנועים ישנים

כל נהג או בעל רכב יודע שעל מנת שהרכב יוכל לנסוע עליו לקבל אנרגיה כדי להפעיל את המנוע. האנרגיה הזו הינה תוצאה של בעירה של דלק מסוג כלשהו, בדרך כלל בנזין (למנועי בנזין) או סולר (למנועי דיזל). כדי שהדלק יוכל לבעור יש צורך לאפשר כניסה של חמצן. למעשה, כדי שהמנוע יפעל ביעילות מקסימלית יש לדאוג לריכוזים משתנים של חמצן באמצעות אספקת כמויות משתנות של אוויר. הקרבורטור הינו אותו חלק במנוע הרכב אשר דואג לערבב את הדלק עם האוויר על מנת לספק את היחס הנכון בין דלק לבין החמצן שבאוויר.

לאמתו של דבר, במרבית כלי הרכב המודרניים, את תפקידו של הקרבורטור עושה מערכת מודרנית ויעילה יותר הידועה בשם מערכת הזרקת דלק. מערכת זו, המבוססת על מחשב, מסוגלת לבצע את ערבוב הדלק עם האוויר ביעילות רבה יותר. משמעות הדבר היא כפולה–ראשית צריכת הדלק יורדת. שנית, רמת זיהום האוויר יורדת גם היא, בשל שריפה יעילה יותר של הדלק עצמו. יחד עם זאת, בחלק בדגמי הרכב, ובמיוחד בכלי רכב ישנים, ניתן למצוא עדיין את הקרבורטור הוותיק.

תערובת הדלק

כפי שראינו, על מנת שהמנוע יוכל להפיק את האנרגיה הדרושה לפעולתו עליו לקבל תערובת מדודה של דלק ואוויר. מטרתו של הקרבורטור וחלקיו השונים היא לדאוג ליחס משתנה בין דלק לאוויר, בהתאם לטמפרטורת המנוע והסביבה, ובהתאם לתנאי הדרך והנסיעה.

במקרים מסוימים יזדקק המנוע לתערובת דלק-אוויר המכונה תערובת"ענייה". משמעותה של אותה תערובת ענייה היא יחס נמוך יותר בין דלק לאוויר (פחות דלק, יותר אוויר). הדבר קורה למשל כאשר עומס העבודה הנדרש אינו גבוה, כגון במהירות קבועה ויציבה (מהירות שיוט). ישנם מקרים הפוכים, שבהם המנוע נזקק לתערובת"עשירה"יותר של דלק-אוויר. במקרים כאלה, למשל כאשר נדרשת התנעה ביום קר במיוחד, או כאשר הנהג מבקש להאיץ את הרכב למטרת עקיפה, על הקרבורטור לספק יחס מתאים בין דלק לאוויר. כאן, כמות הדלק לעומת האוויר תהיה רבה יותר.

עקרון ונטורי

פעולתם של מאיידים מצריכה שילוב נכון בין משאבות, דוושות, מצערת, שסתומים, מזרקים ועוד. העיקרון הבסיסי שלפיו פועל המאייד נקרא עקרון ונטורי. על פי עקרון זה, מכיל הקרבורטור צינור כניסת אוויר שקוטרו משתנה. הקיטון בקוטר מביא להאצת האוויר מה שמסייע ליניקת כמות הדלק הנחוצה לתערובת האמורה של דלק ואוויר.

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !