מתי מבצעים החלפת קלאץ

מתי מבצעים החלפת קלאץ

קלאץ, או בשמו העברי מצמד, חיוני על מנת לאפשר העברת הילוכים תקינה ברכב. כאשר הקלאץ אינו עובד בצורה תקינה עלול הדבר לפגוע ביעילות העברת ההילוכים ולהזיק בכך לחלקי מנוע שונים. בשל תהליכי בלאי שונים, שיכולים להיות מהירים גם כתוצאה מגורמים טבעיים וגם כתוצאה מצורת נהיגה אופיינית, ישנה חשיבות להחליף את המצמד במידה ומופיעים סוגים שונים של סימנים. אין צורך להיות מומחה גדול למכוניות בכדי להבחין בסימנים אלה. כל מה שצריך הוא מעט תשומת לב וערנות.

מתי מחליפים

הסימנים המצביעים על כך שהמצמד נמצא בסוף חייו הם כדלהלן:

  1. עליה מהירה בסיבובי המנוע – כאשר בזמן החלפת הילוך (כגון מעבר מהילוך ראשון לשני, משלישי לרביעי וכדומה) מתרחשת עליה במהירות סיבובי המנוע ישנה סבירות גבוהה של בלאי. עליה זו במהירות סיבובי המנוע באה לידי ביטוי ברעש אופייני, מעין נהמה.
  2. ריח אופייני – כאשר השחיקה של המצמד הופכת לחמורה במיוחד, אי אפשר שלא לחוש בריח אופייני. הריח ניתן לתיאור כעין גומי שרוף או כזה שנוצר בעת חריקת בלמים קיצונית.
  3. רעשים מוזרים – פעמים רבות קלאץ שאיננו תקין ישמיע קולות שונים בזמן החלפת הילוכים. יש הטוענים שהדבר ניכר במיוחד בזמן העברה להילוך ראשון אך לעתים יופיעו קולות רקע גם בזמן נסיעה לאחור.
  4. קשיים בזינוק בעלייה – אחד המבחנים האולטימטיביים לתקינות המצמד הוא בזמן של זינוק בעליה. במידה ובמהלך התחלת נסיעה בעליה תלולה העברת ההילוכים איננה מתבצעת באופן תקין, יש למהר אל המוסך. דבר זה עשוי להסתיים בתאונה כשהחמורות שבהן כוללות פגיעה בהולך רגל.
  5. תחושה בזמן הלחיצה על הדוושה – כל שינוי משמעותי בתחושה של הנהג בזמן הלחיצה על הדוושה עשוי להצביע על בעיה.

יש לציין שבידי המוסכניק בעל הניסיון ישנם כלים בדוקים לבירור מצב המצמד ברכב. למרות שהטיפול איננו מן הזולים, אסור להזניח. נסיעה כאשר רכיב משמעותי שכזה ברכב איננו במצב אופטימלי עשויה לא רק לפגוע במכלולים שונים אלא גם להסתיים באסון. בכל מקרה של ספק, עדיף להגיע לבדיקה מיותרת ולא להצטער בהמשך.

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !