ממיר קטליטי לטובת איכות האוויר והסביבה

ממיר קטליטי לטובת איכות האוויר והסביבה

כלי הרכב המודרניים נועדו לאפשר מעבר מהיר ממקום למקום. בזכות המכונית, אמצעי התחבורה הנפוץ ביותר בישראל, מתאפשרת ניידות ונוחות נסיעה לפרט ולמשפחה מסביב לשעון. עם זאת, אחד החסרונות הגדולים של השימוש הגדל והולך במכונית הפרטית הוא הפגיעה באיכות האוויר שכולנו נושמים. כתוצאה מפעולתו של מנוע המבוסס על דלק נוזלי (כגון בנזין או סולר), נוצרת אנרגיה המניעה את כלי הרכב קדימה, אולם באותה השעה משתחררים לאטמוספירה גזים שונים, חלקם מזיקים ואף רעילים.

על מנת להתמודד עם תופעה זו ולשפר את איכות האוויר בצורה משמעותית, פותח ההתקן המכונה ממיר קטליטי. התקן זה, שהינו כיום חלק אינטגרלי של מערכת פליטה שנמצאת במרבית כלי הרכב המנועיים, הינו התקן חובה בישראל קרוב לעשרים שנה.

זיהום אוויר והתחממות גלובלית

הגזים השונים שנפלטים דרך מערכת הפליטה של כלי רכב המצוידים במנוע בעירה פנימי מביאים לסוגים שונים של בעיות סביבתיות.

  • בעיה ראשונה הינה הפגיעה באיכות האוויר שאנו נושמים. חלק מגזי הפליטה נחשבים לגזים רעילים שגורמים לעליה בשכיחות מחלות ריאה שונות והם גם מעלים את הסיכוי לחלות גם במחלות קשות נוספות.
  • הבעיה השנייה נובעת מגזים שאחראיים לאפקט החממה ברחבי העולם. גזים אלה לוכדים את קרני השמש ומונעים מחלק גדול מהם להיפלט בחזרה אל החלל. בכך, מתרחש תהליך של עליה בטמפרטורה הממוצעת ברחבי העולם מה שמביא לשינויים אקלימיים, המסת קרחונים ופגיעה בסוגים שונים של צמחים ובעלי חיים.

המלחמה בזיהום

על מנת להילחם באופן יעיל בזיהום האוויר שנגרם מהמכוניות ניתן לנקוט בכמה שיטות. אחת השיטות שנחלו עד כה את ההצלחה הרבה ביותר הייתה התקנת הממיר הקטליטי. את תפקידו מבצע הממיר באמצעות קיומם של כמה ריאקציות כימיות שנועדו להפוך חלק נכבד מהגזים הרעילים לגזים מסוג אחר, ובכך – מזיקים פחות או לא מזיקים כלל. בין היתר אחראי הממיר לתהליכים הבאים:

  • סילוק שאריות של דלק שלא נשרף באמצעות הפיכתו לדו תחמוצת הפחמן ולמים. דו תחמוצת הפחמן הוא למעשה הגז שפולטים בני אדם בתהליך הנשימה, כך שמדובר בגז שאינו רעיל.
  • סילוק גזים מזיקים כגון תחמוצות חנקניות ופחמן חד חמצני באמצעות הפיכתם לתוצרים בלתי רעילים כגון חמצן, חנקן ודו תחמוצת הפחמן.
עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !