לא נוסעים בלי פלאגים במנוע

לא נוסעים בלי פלאגים במנוע

מנועים מודרניים רבים הינם מורכבים הרבה יותר מאשר מנועים וותיקים ופשוטים. שימוש בממירים קטליטיים, מערכות להזרקת דלק, ושכלולים נוספים, הופכים את המנועים ליעילים יותר מאשר בעבר וגם למזהמים פחות. יחד עם זאת, גם במנועים החדשים ביותר שבנמצא ניתן למצוא חלקים קטנים וחיוניים, שלא השתנו באופן מהותי במשך שנים רבות. דוגמא לרכיב קטן ובסיסי, שבלעדיו כלי רכב בעלי מנועי בנזין לא יוכלו לנסוע אף לא מטר אחד, הינו הפלאג. תפקידם החשוב של הפלאגים שמנוע הוא ליצור את ההצתה של תערובת הדלק והאוויר שנדחסת בתוך הצילינדרים.

בלאי טבעי

בדומה לחלקים נוספים שבמנוע, גם הפלאגים נוטים לסבול עם הזמן מבלאי טבעי. למרות שהם עשויים מחומרים חזקים ועמידים שכוללים חומרים קרמיים שונים, יעילותם הולכת ופוחתת. הצטברות של פיח, למשל, עשויה להביא לירידה משמעותית ביעילות ההצתה ולמרות שהדבר לא נשמע רציני, הרי שישנה פגיעה ביעילות העבודה של המנוע בכללו וכן פגיעה ביעילות השריפה של הדלק. על מנת שלא להיקלע למצבים כאלה, מגדירים יצרני הרכב השונים את המועד המומלץ להחלפת פלאגים. על פי רוב, ההחלפה תתבצע לאחר שהרכב גמע מרחב מסוים שמוגדר בקילומטרים. מכיוון שיש שוני לא קטן בין סוגי המנועים ובין סוגי הפלאגים שמותקנים בתוכם, מומלץ לבצע את ההחלפה על פי המלצות היצרן.

החלפת פלאגים

את מרבית הסוגים של הפלאגים ניתן להחליף בקלות באמצעות הברגתם החוצה. יחד עם זאת, לא מומלץ לבצע את ההחלפה אם לא מכירים את המערכת ויודעים איך היא עובדת. את מרבית הפלגים ניתן להחליף באמצעות מפתח ייעודי שניתן לרכוש בחנויות מתמחות, אולם הברגת יתר או הברגת חסר עשויים לפגוע ביעילות ואף לפגוע במנוע באופן כללי. מסיבה זו, למרות שמדובר על חלק קטן, כזה שנראה פשוט למדי, מרבית הנהגים מעדיפים להחליף אותו באמצעות מוסך מורשה. חשוב לציין שבין אם מחליפים אותם באופן עצמאי ובין אם עושים את העבודה באמצעות המוסך, מאוד לא מומלץ לדלג על ההחלפה במועד. הפגיעה ביעילות עבודת המנוע יכולה להגיע לממדים משמעותיים. ולכן נסכם בקצרה – לא נוסעים בלי פלאגים תקינים במנוע!

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !