בלמים לרכב ומרחק הבלימה

בלמים לרכב ומרחק הבלימה

מערכת הבלמים המותקנת בכלי רכב שונים נועדה להשיג מספר מטרות.

  • השגת עצירה מוחלטת לפני המשך תנועה – למשל כאשר נתקלים ברמזור אדום.
  • השגת עצירה מוחלטת לפני העמדת הרכב – למשל כאשר רוצים להעמיד אותו בחנייה.
  • האטה תוך כדי נסיעה – למשל כדי לאפשר לרכב אחר לעקוף, כאשר מתקרבים לעיקול מסוכן או בהתאם לתנאי דרך משתנים.

כדי לעצור את הרכב כהלכה יש לעשות שימוש בדוושת הבלם ולעיתים גם בבלם היד. פעולת הבלימה בפועל נעשית על ידי סוגים שונים של בלמים למשל בלמי דיסק, בלמים הידראוליים ועוד. מכיוון שכל רכב עוצר או מאט בכל נסיעה ונסיעה, ומכיוון שלעיתים יש לעצור במהירות ובאופן מפתיע, חשוב ואף חיוני להקפיד על תקינות מושלמת של הבלמים בכל עת. נסיעה עם מערכת בלימה שאיננה תקינה עשויה להביא לסכנת חיים.

מרחק בלימה

ככל שמערכת הבלימה עובדת בצורה יעילה יותר, כך משיגים נסיעה בטוחה יותר. הדבר בא לידי ביטוי במונח שנקרא מרחק עצירה. מרחק העצירה, או במילים אחרות המרחק שאותו עובר הרכב מרגע שהנהג מבחין בגורם שמחייב עצירה (רמזור, מכשול, הולך רגיל), ועד למצב של עצירה מוחלטת תלוי במספר גורמים.

  • ערנות הנהג – ככל שהנהג ערני יותר, כך זמן התגובה שלו מתקצר וכך גם מרחק העצירה.
  • מצב הצמיגים – כאשר הצמיגים מצויים במצב טוב, מנופחים כראוי ואינם שחוקים, כך מרחק הבלימה יהיה קצר יותר.
  • תנאי הדרך – בדרך חלקה בשל בוץ או שלוליות, מרחק העצירה יתארך.
  • תנאי ראות – כאשר הראות לקויה, זמן העצירה יתארך.
  • מצב הבלמים – מצב הבלמים הוא בין הגורמים החשובים ביותר. לצד מצב הבלמים, חשוב מאוד להשתמש בטכניקה של בלימה נכונה ואם מתאפשר, להתקין ברכב מערכת עזר לבלימה נכונה (ABS).

טיפול נכון בבלמים

כדי לטפל נכון בבלמים, חשוב להקפיד על החלפת נוזל בלמים בצורה מקצועית. מכיוון שהוספת יותר מדי נוזל תפגע ביעילות הבלימה מומלץ לעשות פעולה זאת באמצעות מוסך מורשה. ככלל, נוזל הבלמים צריך להיות בהתאם להוראות יצרן הרכב, ובמצב תקין ההחלפה מבוצעת בכל שנתיים.

בדיקת תקינות הבלמים נעשית על פי רוב בכל טיפול עשרת אלפים. יחד עם זאת, ישנה חשיבות לתשומת לב הנהג כדי למנוע נסיעה במצב שבו תקינותם מוטלת בספק. בכל מקרה שבו חשים שדוושת הבלם קשה או רכה מדי או כאשר מבחינים בכל בעיה אחרת, חשוב לסור למוסך ללא שהיות.

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !